15 Mayıs 2008 Perşembe

Ana Arı

Merhaba Arı Dostları.
Arı Hastalığı bana da bulaştı. Bu gerçekten bulaşıcıymış, bunu da başladıktan sonra daha iyi anladım. Tabii ki doğru ve bilerek yapmak önemli benim için. O nedenle de siz değerli abilerimizin görüş ve tecrübeleri benim için çok önemli.
Ben ana arı konusunda sizlerin ne gibi bir yöntem izlediğinizi öğrenmek istiyorum. Yeni bir koloni aldım. Ancak ana arının durumu ve de yaşı hakkında henüz bir fikrim yok. Okuduğum ve de duyduklarım da ana arının mümkünse her yıl değiştirilmesi yönünde. O nedenle de ana arıyı bilinen ve de saf bir ırk genç bir ana ile değiştirmelimiyim? Koloninin güçlenmesi için başka ne gibi bir uygulama yapılabilir? İç Anadolu Bölgesi için hangi ırk daha uygundur?


Görüş ve önerilerinizi rica ederim.

2 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Demirci yeni koloniniz hayırlı olsun,dahada çoğalması dileklerimi iletiyorum,aramıza hoşgeldiniz.Aramızda 30 yılını arıcılığa adamış,tecrübeli meslektaşlarımız var,teknik konularda hiç sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum,teknolojinin güzel nimetlerinden faydalanarak kısa zamanda sizinde yeterli bilgilere sahip olacağınıza eminim.Çalışmalarınızda başarılar dilerim,kolay gelsin.

Kemal Demirci dedi ki...

Çok Teşekkürler İlhami Bey. Ben de bu camiaya katılmaktan inanın çok mutluyum. Keşke daha önce başlasaydım diyorum. Siz arıcı dostların desteği de bana güç ve moral veriyor. Yoksa ben bu işin altından kalkamam. Tabi sizin de belirttiğiniz gibi teknoloji de bizlere büyük kolaylık sağlıyor. Tekrar teşekkür eder, ben de sizlere başarılar dilerim.