22 Şubat 2010 Pazartesi

BESLEME TAKVIYESI

Merhaba.
Geçen hafta hepsine kek vermiştim. Bal durumları da iyi görünüyordu. Ancak havaların birkaç gün sıcak gitmesi nedeniyle yavru faliyeti hızlanıp tüketim artar mı sorusu kafamızdaydı hep ister istemez.O nedenle de Pazar günü arıları kontrol etmeye gittik. Hava bir durup bir yağdığı için arı uçmuyordu.Biz de açmadan üstten besleme kutularındaki kek durumunu inceledik.Genelde keklerin yarısı duruyordu. Dağ güzelinde kek pek farkedilmemiş. Örtü tahtasında propolis ile kapatarak tek bir arının geçeceği yere ikinci bir yer daha açıldı. Buraya da taze kek konulunca hemen keke doğru harekete geçti arılar.


Muğlada ise kovan kapağını açıp besleme kutusuna baktığımızda kek neredeyse bitmişti. Kutunun içi de arı doluydu. Sanki bütün kovan kutudaymış gibi.


Gerekli kek takviyeleri yapıldı tüm kolonilere. Bu hafta sonuna kadar inşallah iadre ederler. Haftasonu yine bakılıp duruma takviye yapılacak. Hava iyi olursa da ballı çerçeve takviyesi de var gündemde. Ayrıca bu hafta kötü hava koşulları nedeniyle arının uçamamasından dolayı yapılamayan varroa için duman uygulaması da olacak.

Hiç yorum yok: