23 Ocak 2009 Cuma

FİDANLARDAN SİTEM VAR

Merhaba.
Bu sene büyük bir heyecanla başladığım arı işi beni bayağı meşgul etti. O nedenle de yıllardır emek verdiğim, çocuk gibi özenle bakıp büyüttüğüm fidanlarıma da gerektiği kadar zaman ayıramadım. Onlar da sitem ediyor haklı olarak bizimle yeterince ilgilenmedin, bizi daha geniş bir yere aktaracaktın aktarmadın diye. E haklılar da, başka ne diyebilirim. Onlar da bir an önce serpilip büyümeye çalışıyorlar. Hem ben onlara hadi çabuk büyüyün bakalım diyorum hem de onlara rahat bir mekan sağlayamıyorum.

Ama bu sene söz, ne gerekiyorsa yapılacak onlar için de.

İşin şakası bir tarafa, yıllarca araştırdığım, yetiştirmek için de bir o kadar emek ve zaman verdiğim bu fidanlar benim için gerçekten çok değerli. Tabii ki istediğim ve planladığım gibi hızlı ilerleyemedim sınırlı imkanlarımla. Belki biraz destek bulabilseydim düşündüğüm şeyleri çok daha hızlı yapma şansım olurdu. Böylece 5 kuruşluk maliyet bana 5 liraya gelmezdi.

Ancak her ne olursa olsun bu konu ile uğraştığım için, sağda solda zaman geçirmek yerine çok emek istemesine rağmen bu fidanları yetiştirdiğim için mutluyum. Bunlar zamanı geldiğinde yerlerini bulunca asıl o zaman emeklerim karşılığını bulmuş olacak. Böylece çok küçük de olsa benim de ülkeme bu konuda bir katkım olacak.

Belki zaman içerisinde bu konulara hassasiyet gösterenlerin de artmasıyla, yurtdışına giderken ve gelirken uçaktan yabancı ülkelere baktığımızda yemyeşil görünen, yerleşim birimlerinin neredeyse orman içerisinde olduğu o güzel doğayı, o güzel ülkeleri görüp, bir de Istanbul ve Ankara semalarına geldiğimizde aşağıya baktığımızda bizi karşılayan beton yığını, karmaşa ve çoraklıktan başka birşey göremediğimiz bir atmosferden de kurtuluruz.
Kimbilir, belki o zamana kadar maalesef insanlıktan nasibini alamamış olanlar da ormanlarımızın değerini anlayarak yakmaktan vazgeçer. Bizler de o zaman biraz daha mutlu oluruz...

Saygılarımla,

1 yorum:

Arıcı Mehmet Yüksel dedi ki...

Çok güzel düşünceler sizi tebrik ediyorum ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum Kemal bey.
Ankarada doğduğumdan sizi anlıyorum.
Almanyadan selamlar.